From prototypes from kits to wireless sensors

Od prototypů ze stavebnice po bezdrátová čidla

Když Petr Klokočník z jablonecké IT společnosti Cotrex viděl nehodu z italského Janova, kde během pádu mostu zahynulo několik desítek lidí, napadla ho myšlenka, že by se s předcházením takových tragédií dalo něco dělat. Tehdy se začal rodit nový projekt – bezdrátová čidla od Statotestu.

Klíčem měla být preventivní kontrola, která nebude tolik závislá na lidských inspekcích, jež zpravidla mají dlouhé rozestupy a není na ně dostatek kapacit. Jen v České republice mohou být dle odhadů tisíce problematických mostů.

V Jablonci tak vznikl projekt Statotest. Ten zapadá do koncepce v posledních letech často omílaného internetu věcí (IoT), kdy se do běžného světa zapojují senzory komunikující se sítěmi a poskytující data pro další zpracování. Statotest konkrétně vyvinul senzory, které se magneticky nebo třeba lepidlem přidělají na konstrukci mostů. Tyto prvky pak měří otřesy nebo náklony a údaje posílají přes IoT síť do cloudu k vyhodnocování.

„Aktuálně máme v terénu čtyřicet čidel a dalších dvacet chystáme. Dali jsme si cíl do roka osadit tisíc čidel. Slibně se jeví i blízké zahraničí,“ uvádí pro Lupu Petr Klokočník. Technologii už používá Krajská správa silnic Libereckého kraje, lávka v Železném Brodě a měří se pomocí ní také výkyvy vysílače Cukrák, věže na Petříně nebo Ještědu.

Prototypy s BigClownem

Rozjezd Statotestu mimo jiné ukázal, jak důležitý a prospěšný může být ekosystém v daném oboru. Projekt totiž odstartoval tak, že se jablonecká společnost spojila s firmou Hardwario ze sousedního Liberce. Ta připravuje hardware na zakázku, stojí ale také za populární IoT stavebnicí dříve známou jako BigClown, která umožňuje skládat dohromady různé hardwarové moduly a mimo jiné tak vytvářet se sítí komunikující senzory.

„Stavebnici od Hardwario jsme použili na první prototypy a ověření technologie, což nám umožnilo velice rychlý start. Aktuální řešení, které nabízíme komerčně, je postaveno na průmyslových řešeních, částečně zakázkovém vývoji. Nicméně Hardwario nám s tím hodně pomáhá,“ přibližuje Klokočník.

Zdroj: Lupa.cz